Izolacje instalacji cieplnych w budynkach oraz wprowadzenie automatyki w cyrkulacji mediów.
Spółdzielnia mieszkaniowa
Radogoszcz-Wschód
Funkcjonująca od 1995r. jako samodzielna Spółdzielnia Mieszkaniowa Radogoszcz-Wschód jest obecnie wspólnotą mieszkańców, zarządzaną przez organy członkowskie wg wzorców opracowanych i ulepszanych od dziewięćdziesięciu lat. Jako następca prawny Towarzystwa LOKATOR w tej części Łodzi Spółdzielnia wypełnia wobec swoich członków statutowe obowiązki zaspokajając potrzeby mieszkaniowe oraz dbając o właściwą eksploatację ich wspólnego majątku, który stanowią zasoby mieszkaniowe.
Po bardzo trudnych latach początkowych postępuje normalizacja w stanie prawnym i organizacyjnym oraz w zarządzaniu. Coroczne Zebrania Przedstawicieli rozpatrują sprawozdania finansowe, które po badaniach bilansu przez biegłych księgowych stanowią obraz aktualnego stanu gospodarczego Spółdzielni. Wymagane przez ustawodawstwo prowadzenie bezwynikowej gospodarki jest zapewnione przez racjonalne kalkulowanie stawek czynszowych. Z analizy wyników finansowych ostatnich lat biegli księgowi, badający bilanse, stwierdzają, że przychody z tytułu wnoszonych opłat za używanie lokali pokrywają koszty ich utrzymania. Różnice między przychodami a kosztami spełniają wymagania gospodarki no profit i nie generują nadwyżki przychodów lub niedoborów z tytułu wyższych kosztów od 2002r. Zachowane są również wymagania w zakresie rozliczeń w poszczególnych składnikach czynszowych.
Od kilku lat następuje systematyczny wzrost udziału wydatków na remonty zasobów mieszkaniowych w kosztach ogółem. Jednocześnie likwidowane są występujące poprzednio niedobory w rozliczaniu mediów, zwłaszcza zużycia wody i odprowadzenia ścieków oraz kosztów podgrzania wody.
W tym przypadku efekty przynoszą systematycznie prowadzone od 2003r. akcje wyposażania mieszkań w wodomierze oraz właściwe wykorzystanie urządzeń pomiarowych węzłów cieplnych. Zwiększająca się corocznie liczba mieszkań z tzw. opomiarowaniem zużycia wody pozwala na wyliczenie rzeczywistych kosztów zużycia tego medium w gospodarstwie domowym członka spółdzielni i pokrycie przychodami czynszowymi.
Zakończona w 2002r. automatyzacja węzłów cieplnych pozwala na korzystanie w sposób racjonalny z energii cieplnej przeznaczonej na centralne ogrzewanie. W 2009r. zakończono weryfikacje mocy zamówionej, dzięki czemu uzyskano obniżenie z 34,1284 MW do 27,2065 MW.
Najbliższe lata Spółdzielni wymagać będą przeprowadzenia szeregu prac organizacyjnych i modernizacyjnych, które umożliwią utrzymanie kosztów na poziomie niezbędnym do racjonalnej eksploatacji zasobów mieszkaniowych.
Priorytetami działań między innymi będą:
Historia
11 lutego 1915 r.
w Domu Ludowym przy ul. Przejazd – obecnie ul. Tuwima 34 odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa LOKATOR, którego statut przewidywał podjęcie budownictwa mieszkaniowego opartego o społeczne fundusze.
w 1930 r.
Towarzystwo LOKATOR przekształciło się w Spółdzielnię LOKATOR, w Zarządzie pojawił się działacz Franciszek Heliński, późniejszy wieloletni prezes.
w 1930 r.
w 1945 r.
nazajutrz po wyzwoleniu Łodzi rozpoczął działalność Tymczasowy Zarząd Spółdzielni LOKATOR, który przejmował administrowanie osiedli przy ul. Lokatorskiej i Łącznej.
w okresie do 1956 r.
Spółdzielnia LOKATOR przeżywa bardzo wiele trudnych sytuacji – zmiany ustrojowe, gospodarcze oraz nieprzychylny stosunek do spółdzielczości mieszkaniowej stawiają kilkakrotnie Zarząd w kłopotliwej sytuacji.
w okresie do 1956 r.
przełom polityczny w październiku 1956 r.
spowodował natychmiastową zmianę całego systemu zarządzania spółdzielnią. Doświadczeni i ofiarni działacze gospodarczy w Zarządzie oraz życzliwa atmosfera władz lokalnych w Łodzi pozwoliła w krótkim okresie zaktywizować i rozwinąć strukturę działalności Spółdzielni.
od września 1958r.
rozpoczyna się drugi w historii LOKATORA okres realizowania dużych inwestycji mieszkaniowych. Prezes Spółdzielni Franciszek Heliński był orędownikiem budowy osiedli, składających się z dużych bloków.
od września 1958r.
w 1975 r.
Zarząd Spółdzielni zostaje przeprowadzony do budynku administracyjnego przy ul. Łagiewnickiej 118, który powstał z nowym osiedlem Zgierska – Stefana na Julianowie.
od 1994 r.
rozpoczął się stopniowy rozpad RSM LOKATOR. Jako pierwsza oddzieliła się najstarsza część zwana do tej pory Starym Osiedlem z którego na podstawie Uchwały nr 12/94 powołano Spółdzielnię Mieszkaniową TOWARZYSTWO LOKATOR.
od 1994 r.
Zasoby
Administrowaniem i eksploatacją zasobów mieszkaniowych, które w wyniku podziału RSM LOKATOR stały się majątkiem nowej Spółdzielni, zajmował się Zakład Osiedla do dni 31 października 1995r. Od początku listopada majątek trwały SM Radogoszcz-Wschód, który zgodnie z Uchwałą nr 18/95 Zebrania Przedstawicieli RSM LOKATOR z dnia 20 września, stanowiły zasoby zlokalizowane w obszarze ograniczonym ulicami: Zgierska, Wiklinowa, Urocza, Świtezianki i Al. Sikorskiego. Majątek trwały członków zamieszkałych w tych zasobach stanowiły:
budynków mieszkalnych z 5288 samodzielnymi lokalami mieszkalnymi o powierzchni użytkowej 302.330 m2
gruntów z zabudową wielorodzinną, ulicami, terenami pomocniczymi i przeznaczonymi pod zabudowę w planach inwestycyjnych RSM LOKATOR
budynków o innym przeznaczeniu